Kalimba doktor


Servis kalimby alebo sansuly


Nie sme len e-shop s najväčším výberom kalimb ale ponúkame Vám aj servis týchto nástrojov. Tak ako každý hudobný nástroj aj kalimby potrebujú niekedy starostlivosť. Postaráme sa o Vašu kalimbu, vykonávame drobné opravy, naladíme alebo preladíme. Nie je nevyhnutné aby bola zakúpená u nás. Pošlite Vašu kalimbu k nám a mi sa o ňu postaráme ako by bola naša =)

(Ak sa Vám pretrhne rezonančná blana na Sansule Basic, tak bohužial túto opravu neposkytujeme. Najlepšie je kontaktovať priamo výrobcu www.hokema.de )

Tipy a triky

1.PRI HRANI NIEKTORÉ Z LAMIEL ZNEJÚ ZLE - "DRNČIA": Sú to nástroje rezonančné čiže chvejúce. A niekedy sa stáva, že niektoré lamely pri hre nepekne "drnčia". Najčastejšie to spôsobujú nečistoty medzi lamelou a  kovovou tyčkou o ktorú sa opiera. No dôvodov môže byť viacero a preto Vám tu ponúkame rady ako tieto chybičky odstrániť. Vyskúšajte niektoré z týchto rád:

- Skúste lamelu pohýbať zo strany na stranu. Ak to neprestáva skúste ju nechať posunutú o milimeter do jednej strany viac oproti miestu kde bola.

- Niekedy sú namieste kde tyčka podopiera lamely nečistoty. Skúste toto miesto vyčistiť a prípadne aj prebrúsiť jemnejším brusnym papierom. Brúsnym papierom čistite tyčku. Nepoužívajte brúsny papier na lamelu. Častokrát sa stáva že farebné označené lamely na Alto a Treble Kalimbách robia tento problém. Dôvodom je farba, ktorá sa nešťastne dostane až na tyčku podopierajúcu lamely, nakoľko sa lamely farbia až v tedy keď je kalimba už vyrobená a naladená. Obrázok ako na to:

- Lamela môže byť jemne vykrútena, čiže  nedolieha pevne na tyčku rovnakým tlakom po celej šírke. Je to z dôvodu že lamela sa opiera na opačnej strane o drevenný polvalec, ktorý môže na jednej z krajov lamely podlahnúť tlaku a tak sa lamela jemne vykrúti. Lamelu uchopte kliešťami na tom konci kde sa udiera palcami a vykrútte do jednej strany. Na lamelu si dajte kúsok handričky aby ste povrch lameli kliesťami nepoškodili. Ak je zvuk lamely ešte horší znamená to, že treba krútiť do opačnej strany. Nebojte sa skúsiť lamelu pokrútiť viac krát po sebe.

- Zoberte si klasický kancelársky papier. Zodvihnite lamelu a strčte pásik alebo špičku rožteka papiera pod lamelu. Pustite lamelu a potiahnite papier. Malý kúsok papiera tam ostane ale lamela už nedrnčí.

- Môže sa stať že lamela už nedolieha na tyčku z dostatočným tlakom pretože sa ohla a už nepruží, vtedy je treba lamelu vybrať vyrovnať ju a znova vložiť a naladiť.  Ak by ste sa rozhodli pre toto riešenie neváhajte nás kontaktovať pošleme Vám návod ako na to.

- Len veľmi zriedka sa stáva že problém je na mieste medzi lamelou a kovovou konzolou v tvare "Z". V tedy je treba vložiť kúsok papiera na toto miesto. Je dobré použiť napríklad skrútkovač aby ste lamelu stlačili.

- Pri elektronických kalimbách dutých čiže "box" sa veľmi vínimočne stáva, že niektorá z lamiel pri hre "drnčí" a pri zapojení kábla do Jacku prestane drnčať. Je to spôsobené kovovou časťou elektroniky Jacku, ktorá je vo vnútry kalimby. Strčte prst do predného otvoru a dotknite sa kovovej časťi, ktorá je na obrázku a zároveň hrajte na lamelu ktorá zneje špatne. Ak pri dotyku prestane lamela drnčať znamená to, že problem je tam. V tedy skúste prstom trochu pohýbať kovovou časťou elektroniky do strány. Ak ste problém vyriešili skúste teraz zapojiť kalimbu, či sa Jack funguje. Ak by problém pretrval kontaktujte nás a my Vám kalimbu vymeníme.  Niekedy sa môže stať, že je uvoľnená matka jacku z vonkajšej strany. Skúste dotiahnuť.