F.A.Q.



Čo znamená výraz "ORIGINAL HUGH TRACEY" kalimby?

Hugh Tracey (1903–1977) bol významný etnomuzikológ 20. storočia. V roku 1920 navštívil Juhoafrickú republiku a bol fascinovaný lokálnou kultúrou a obzvlášť bol nadšený hudobným nástrojom Kalimba (Mbira), ktorý v tých časoch nebolo možné vidieť nikde inde, iba v Afrike. Kalimba, ktorá sa doslovne prekladá ako „malá hudba“, bola vďaka Hugh Traceymu dizajnovaná tak aby bola uznaná medzinárodne. Dodnes pokračuje ručná výroba pôvodných Kalimb a Karimb navrhnutých podľa tohto pána v rodinnej dielni v Grahamstown, v Juhoafrickej Republike. Používa sa Africké drevo s krásnou krezbou. Takže vďaka tomuto človeku sa rozšírili pôvodné africké kalimby do celého sveta.

Aký je rozdiel medzi KALIMBOU a KARIMBOU?

Karimby sú vlastne Kalimby doplnené o rezonančné kovové gorálky umiestnené na kovových lamelách. Ako sa lamely pri hraní chvejú tak sa rozochvejú aj tieto gorálky. Vytvárajú špecifický zvuk ktorý dáva nástroju svojskú náladu. Vďaka zvuku gorálok vzniká pocit, že hrajú dva nástroje naraz.

Prečo niektoré Hugh Tracey kalimby su s modrými lamelami a iné s červenými?

V skutočnosti je to jedno. Farebne označené lamely slúžia na jednoduchšiu orientáciu pri hre na kalimbu. Takže nezálaží akou farbou sú označené. Je to len o vkuse.

Aké drevo je použité na výrobu Hugh Tracey kalimb?

Muminga (Lat.: Pterocarpus angolensis)

Tento africký druh dreva sa objavuje aj pod ďalšími názvami ako napr. Muninga, mninga, ambila, mukwa, kiaat, kajat, kajatenhout, mutete, mtumbati, bloodwood, Angolský padauk, Africký hnedý padauk atď. V Afrike je toto drevo veľmi cenené a používa sa na výrobu exkluzívneho nábytku, jácht, umeleckých diel a samozrejme hudobných nástrojov. Je to stabilné, trvanlivé a veľmi atraktívne drevo, ktorého farebný rozsah sa pohybuje od bledohnedej, cez zlato a tmavohnedú, tehlovočervenú až po fialovočervenú s tmavočervenými pruhmi. Toto drevo veľmi často vytvára nádherné vzory, ktoré pekne vyniknú hlavne v úprave zrkadlovo spojených lamiel, ale aj masívnych dosiek. Hmotnosť tohto dreva a teda aj jeho tónové vlastnosti závisia od lokality výskytu a pokrývajú takmer celý rozsah tvrdosti a hmotnosti driev.